Podpisano umowę ws. Patriotów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę do Polski amerykańskiego systemu obrony Patriot. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce. Wartość umowy opiewa na kwotę 4,75 miliarda dolarów, a jej realizacja nastąpi w latach 2022-2024. W skład zakupionego sprzętu wchodzi m.in. 16 wyrzutni i ponad 200 pocisków. Kilka dni wcześniej podpisane zostały umowy offsetowe na mocy których polski sektor zbrojeniowy wzbogaci się o amerykańskie rozwiązania technologiczne.

Sąd Najwyższy zajmie się sprawą Tomasza Komendy

Sąd Najwyższy 16 maja zajmie się wnioskiem prokuratury, która wnosi o uniewinnienie Tomasza Komendy. Mężczyzna w 2004 roku został skazany na 25 lat pozbawienia za brutalny gwałt i morderstwo młodej dziewczyny. Badania funkcjonariuszy i prokuratorów, którzy po latach powrócili do badania sprawy, wykazały niewinność Komendy, który ostatnie 18 lat spędził w więzieniu. Mimo że mężczyzna formalnie nadal jest winnym, w połowie marca wyszedł na wolność. Prokuratura wnioskowana o roczną przerwę w odbywaniu przez niego kary, jednak sąd zdecydował się na warunkowe zwolnienie go z odbywania kary. Decyzja ta w praktyce oznacza, że Komenda nie wróci za kraty, bez względu na to kiedy i jaka decyzję podejmie Sąd Najwyższy.

PiS traci w sondażu

Z najnowszego sondażu pracowni Kantar Millward Brown SA wynika, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie, Solidarna Polska) cieszy się poparciem 28 procent respondentów. W ciągu miesiąca to spadek aż o 12 punktów procentowych. Kolejne badania tej i innych pracowni pokażą czy jest to trend spadkowy czy sytuacja przejściowa. Należy pamiętać, że na notowania koalicji rządzącej negatywnie mogły wpłynąć ostatnie informacje o premiach jakie otrzymywali ministrowie w rządzie Beaty Szydło oraz słowach byłej szefowej rządu, która ostatnio w Sejmie mówiła, że te pieniądze "się im po prostu należały". Kolejne miejsca w sondażu zajęły Platforma Obywatelska z wynikiem 22 procent i Kukiz'15 z wynikiem 10 procent. Do Sejmu weszłyby ponadto - Sojusz Lewicy Demokratycznej (9%), Nowoczesna (6%) oraz partie Wolność i Polskie Stronnictwo Ludowe (po 5%).